Rury mosiężne - popularne zastosowania
Mosiądz jest znany człowiekowi od tysiącleci. Z biegiem czasu zmianie ulegał tylko sposób jego wytwarzania. Wiedza o właściwościach poszczególnych mieszanek wchodzących w skład tego materiału sprawia, że z łatwością można dopasować odpowiedni stop do jego przeznaczenia. Mosiądz to nic innego jak połączenie miedzi z cynkiem w specjalnie dobranych proporcjach. Czasami zawiera domieszki jeszcze innych pierwiastków, np. ołowiu.
Najważniejsze właściwości mosiądzu
Materiał ten charakteryzuje się ciekawym żółtym kolorem, który zależy on od proporcji stopu. Spotkać można również mosiądz biały. Jest odporny na korozje, dlatego stosuje się go nawet w trudnych warunkach środowiskowych, takich jak duża wilgotność, czy słone środowisko. Jest materiałem dość plastycznym, dającym się dobrze formować. Jedną z najważniejszych zalet jest jednak jego bardzo dobra przewodność cieplna oraz elektryczna. Wykazuje także właściwości przeciwbakteryjne.
Mosiądz ma także kilka wad. Jest nieodporny na rozciąganie, które może powodować, że ten materiał zacznie korodować i ulegać odcynkowaniu.
Co się wytwarza z mosiądzu
Z mosiądzu wytwarza się elementy dla budownictwa, takie jak rury mosiężne, różnego rodzaju śruby, nakrętki, podkładki, czy blachy mosiężne.
Z tego stopu robione są także niektóre instrumenty muzyczne, między innymi trąbki. Popularne są także różnego rodzaju ozdoby do domu, takie jak dzbanuszki, talerzyki, czy figurki. Do dziś z tego materiału wytwarza się także sztućce.
Mosiądz znalazł także szerokie zastosowanie w elektronice oraz dziedzinach pokrewnych.
Rury mosiężne – gdzie się je wykorzystuje
Rury, które mają odpowiedni stosunek miedzi do cynku w stopie, wykorzystywane są do budowy instalacji wodnych oraz grzewczych. Stosowane są także w motoryzacji. Buduje się z nich układy chłodzenia. Dostępne są w różnych przekrojach: okrągłe, kwadratowe, ale także sześciokątne.
Źródło: http://impressmetal.pl/rury-mosiezne.php
Ślady
Autor nie zezwolił na komentowanie tego wpisu
Komentarze
Wyświetl komentarze jako Płasko | Wątki