Siłowniki i napędy do okien i drzwi
Systemy przeciwpożarowe to bardzo skomplikowane układy składające się z wielu elementów. Jednym z nich jest system oddymiania. Jest to system działający automatycznie, w związku z tym musi być wyposażony w napędy do drzwi, okien, klap oddymiających. Jeśli spojrzymy na dostępne na rynku systemy oddymiania napędy, w które będą one wyposażone będą zazwyczaj należeć do jednej z dwóch grup: napędów zębatkowych lub napędów łańcuchowych.
Czym są napędy zębatkowe do drzwi, okien, klap oddymiających?
Systemy oddymiania to nie jedyne miejsce, gdzie zamontować można zębatkowe napędy do drzwi, okien, klap oddymiających. Równie dobrze sprawdzą się one bowiem w systemach codziennej wentylacji.
Jest to rozwiązanie uważane za mało inwazyjne. Wynika to z faktu, że realizując systemy oddymiania napędy można zaplanować bezpośrednio w profilu okiennym. Napędy zębatkowe można zakupić w różnych kolorach, co daje możliwość łatwego ich dopasowania do elementów stolarki okiennej i drzwiowej, której będą przez nie napędzane.
Kupując jakiekolwiek napędy do drzwi, okien, klap oddymiających należy pamiętać, że powinny one posiadać wszystkie niezbędne certyfikaty i atesty. Tylko takie urządzenia mogą być bowiem uznane za całkowicie bezpieczne.
Czym są napędy łańcuchowe do systemów oddymiania i wentylacji?
Napędy łańcuchowe to najbardziej popularne napędy do drzwi, okien, klap oddymiających. Szczególnie popularne są one w dużych budynkach. Montuje się je przykładowo w budynkach wielorodzinnych, ale również w dużych budynkach użyteczności publicznej.
Podobnie jak napędy zębatkowe także napędy łańcuchowe dostępne są w szerokiej gammie kolorystycznej. Dzięki czemu całe systemy oddymiania napędy też, mogą być wykonane w zbliżonych, pasujących do siebie kolorach. Bardzo dużą zaletą jaką charakteryzują się napędy łańcuchowe jest ich bardzo niskie zapotrzebowanie energetyczne oraz cicha praca.
Tworząc systemy oddymiania trzeba uwzględnić obowiązkowo napędy, aby nie narażać się na koszty dodatkowej adaptacji systemu. W starszych budynkach, gdzie ich nie ma, adaptację trzeba natomiast koniecznie przeprowadzić. Jest to niezbędne do zapewniania bezpieczeństwa mieniu i ludziom.
Ślady
Autor nie zezwolił na komentowanie tego wpisu
Komentarze
Wyświetl komentarze jako Płasko | Wątki